ДУХОВСКИ САБОР У СТРОЈИЦАМА

Објављено: 2. јуна 2015.

Молитвено окупљање и саборовање на Духовски понедељак у храму Рођења Пресвете Богородице у Стројицама датира још из 19. века када је саграђена црква брвнара (1856.г.). Благочестиви Јањани су се кроз бурну историју парохије стројичке посебно на овај дан окупљали и Богу молитве приносили.

Празник Силаска Светог Духа на Апостоле молитвено је прослављен у парохији стројичкој на Јањској висоравни и ове године, а посебно моливетно је било на Духовски понедјељак. У храму  Рођења Пресвете Богородице у Стројицама Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Атанасије служио је Свету архијерејску литургију уз саслужење протојереја-ставрофора  Чедомира Арамбашића, пароха стројичког, протојереја-ставрофора Радослава Станковића, пароха IV шиповског, јеромонаха Теофила (Ђуричића), намјесника Манастра Глоговац, јереја Жељка Раките, пароха III шиповског, јереја Милоша Црепуље, пароха мујџићко-пљевског и епархијског протођакона Николе Перковића. Благочестиве Јањане који су у потпуности испунили цркву у појању су предводили студенти богословског факултета и ученици богословија.

У својој беседи Владика Атанасије је честитајући празник поучио побожне Јањане и указао на дејство Духа Светога у Цркви Божијој и силу и снагу благодати Божије.

Након Свете Литургије по сунчаном и лијепом времену обављен је трократни опход-литија око храма, а затим су под стољетним храстом прочитане молитве за благослов народа,усјева и соли, а учињне је и помен блажене успомене упокијеном проти Мирославу Стрики, некадашњем пароху глоговачком.

Ово Духовско саборовање је настављено за трпезом љубави у духовном центру “Јањска кућа“. Трпезу су за ову прилику припремили  благочестиви Јањани и Јањанке заједно са својим свештеником. За трпезом су се нашли и домаћи производи.

Бесједа Епископа Атанасија- прва:

Бесједа Епископа Атанасија- друга: