ЕПИСКОП АТАНАСИЈЕ НА ШКОЛСКОЈ СЛАВИ У СТРОЈИЦАМА

Објављено: 26. новембра 2016.

Слава Основне школе ”Раде Маријанац” у Стројицама, Свети Јован Златоуст архиепископ цариградски , је у четвртак 24.новембра текуће године молитвено и свечано прослављена. Овим поводом је Његово Преосвештенство Господин Атанасије Епископ бихаћко-петровачки учинио своју архипастирску посјету Парохији стројичкој. Најприје је посјетио парохијски храм Рођења Пресвете Богородице и парохијски дом а затим и школу у Стројицама. У просторијама ове школе је у веома свечаној атмосфери пригодним програмом прослављен покровитељ и заштитник овог здања Свети Јован Златоуст. Епископ Атанасије је уз саслужење протојереја-ставрофора Чедомира Арамбашића пароха стројичког и епархијског протођакона Николе Перковића благословио славско жито и преломио славски колач. У овом молитвеном чину су умилним појањем учествовала сва школска дјеца од првог до деветог разреда (шездесеторо) заједно са свештеником Митром Керлецом парохом бабићким, директором Господином Драганом Гајићем и својим учитељима, наставницима и родитељима. Преосвећени Владика Атанасије је срдачно честитао празник и веома поучно указао на смисао и значај школовања а у свјетлу лика и дјела великог јерарха Цркве Христове Светог Јована и на неопходност рађања и пуњења овог простора а тиме и школе. Потом су ученици извели пригодан драмско-рецитаторски и културно-умјетнички програм. Молитвама и пјесмама, свом заштитнику Светом Јовану, призвали су Божији благослов за добро душевно и тјелесно здравље и напредак у учењу а народним обичајима, здравицама, пјесмом и игром, као чланови културно-умјетничког друштва ”ЈАЊ” из Стројица, предтавили културну љепоту и богатсво јањске висоравни. Програму прослављања присуствовали су и други гости и парохијани. За славском трпезом су се ређале здравице са жељама да се умножи број ђака и да и у будуће из ове школе излазе велики Јањани, велики људи попут Владике Атанасија, Милана Маријанца и многих других. На многаја и благаја љета!