ЕПИСКОП АТАНАСИЈЕ СЛУЖИО НА КИЧЕЛОВОМ БРДУ

Објављено: 5. септембра 2017.

Дана 04. септембра 2017. године у  понедјељак, на дан кад од усташке руке би убијено неколико хиљада житеља Јања и кад наша Света Црква  прославља Св. Мученика Агатоника и Св. Свештеномученика Горазда Чешког, Његово  Преосвештенство Епископ милешевски и администратор Епархије бихаћко-петровачке г. Атанасије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Васкрсења Господњег у свом родном селу на Кичеловом Брду.

Његовом Преосвештенству су саслуживали протојереј-ставрофор Драган Шкалоња, парох прве парохије шиповске и намјесник храма Св. Јована Крститеља у Шипову,протојереј-ставрофор Чедомир Арамбашић, парох Стројички и архијерејски намјесник Шиповски,протојереј-ставрофор Радослав Станковић, парох четврте парохије Шиповске и  протођакон Никола Перковић, ђакон Епархије Милешевске. Свету Литургију појали протонамјесник Милош Црепуља, парох пљевско-мујџићки, протонамјесник  Митар Керлец, парох бабићки и Дејан Грчић, студент теологије у Фочи.

Сви житељи села Кичеловог Брда, а и они који су одселили из свог села и други из околних села нашег Јања,  сабрали су се дошли су са једном мишљу и једним срцем да приступе Светом Путиру и да поздраве Преосвећеног Владику и да прославе дан мученика Јањских који су пострадали 1941.године на данашњи дан од усташке руке не само у селу Кичеловом Брду него широм јањске висоравни. Једно од мјеста страдања јесте и мјесто гдје је подигнут храм Васкрсења Господњег у овом селу гдје је пострадало преко шездесет (60) житеља.

У својој бесједи Владика Атанасије је  нагласио значај невино пострадалих и како ми који после њих живимо не треба да  носимо  мржњу према мучитељима јер помињући свог дједа Цвијана, из чијег је рода доста страдало тога дана 1941.године и питајући га шта би он учинио мучитељима  кад би опет дошли у село, деда је дао одговор да би их позвао на каву у своју кућу. Јањски човјек, напоменуо је Преосвећени Владика, да није знао за злобу и мржњу и да такви и ми треба да будемо угледајући се на наше претке..

Потом је Епископ са народом обишао гробове упокојених и своје родно огњиште а затим са родбином и вјерним народом заједно сјео за трпезу љубави коју су припремили мјештани села Кичелова Брда.