ОДРЖАН ДЕСЕТИ ГЛАМОЧКИ САБОР

Објављено: 24. јула 2017.

У седму недјељу по Духовима, 23. јула 2017.године, милошћу Божијом у саборном храму „Свете Тројице“ у Гламочу Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Атанасије уз саслужење свештеника протојереја-ставрофора Илије Проле, пароха у пензији из Епархије бачке, протојереја-ставрофора Мирка Јамаџије, пароха у пензији из Архиепископије београдско-карловачке, протојереја-ставрофора Мирослава Гаврића пароха герзовачко-бараћког, протојереја Слободана Кљајића парох гламочког, јереја Срђана Белензаде парох веселињског, јереја Зорана Миловца пароха Парохије треће дрварске и епархијског ђакона Николе Перковића. За пјевноцом су пјевали појци из Епархије бањалучке и протојереј-ставрофор Илија Летић, парох у пензији из Архиепископије београдско-карловачке.

Прослављајући десети по реду свеопшти „Сабор Гламочки“ а поводом и дана обиљежавања Свештеномученика гламочких Симе и Мирка над гламочком долином разлила се духовна молитва и небеска литургија. Неколико стотина вјерујућих Гламочана, како са подручја Гламоча и гламочке висоравни тако и из дијаспоре притисло је гламочко поље и сабрало се у порту саборног храма. Познато је да је Гламочка висораван изњедрила велики број академаца, угледних људи који су својим знањем и трудом стекли оправдана признања широм Републике Српске и Србије, и који не заборављају свој крај и своја огњишта.  Славећи Бога, Владика Атанасије принио је благодарне молитве Оцу Небеском, Дародавцу свих духовних и тјелесних добара и својом бесједом поучио вјерујући народ о њиховом духовном усавршавању и узрастању.

На крају свете Архијерејске литургије Епископ је одликовао јереје Срђана Белензаду и Зорана Миловца у чином протонамјесника.

По завршетку свете Архијерејске Литургије отац Слободан са Црквеноопштинским управним одбором СПЦО Гламоч, на чијем је челу Радован Марковић, Начелник Општине Гламоч, припремио је  трпезу љубави уз богат културно-умјетнички програм.

Видео прилог: