Освећење часног крста у Доњем Раткову

Објављено: 12. јуна 2019.
Категорија: Новости, Фото галерија

У недјељу Светих отаца првог Васељенског сабора, 09. јуна 2019. године у послијеподневним часовима, Његово Преосвештенство епископ бихаћко-петровачки и рмањски господин Сергије посјетио је Доње Ратково, подно Мањаче у општини Рибник. На Гусловским брдима, у срцу Змијања, Епископ Сергије, осветио је Часни крст посвећен Светом Сави, првом архиепископу српском. Епископу су, у чину освећења, саслуживали протопрезвитер Крстан Мацановић (епархија бањалучка), протопрезвитери Дејан Зељкић и Горан Травар, протонамјесници Бошко Максимовић и Владимир Максимовић и јереј Немања Грабеж.

Поздрављајући архипастирском бесједом неколико стотина честитих змијањаца, који су се окупили око часног крста високог 22 метра и тешког око 30 тона, Епископ Сергије је похвалио њихов труд и љубав који показују према завичају – многострадалној Крајини на чијем врху подигоше ово велико крсно знамење. „Када је царица Јелена, мајка цара Константина, трагајући за Часним крстом у Јерусалиму, пронашла три крста, није одмах могла да разазна на којем је тачно крсту био распет Христос, досјетила се да на мртваца, чија је погребна поворка пролазила, положи сва три крста. Када је Часни Крст дотакао тијело мртваца, он је васкрсао. Данас је и овај крст, овдје на Гусловским брду, у Раткову, знак новог Васкрсења, како Раткова и Мањаче, тако и цијеле Крајине. Крст је подигнут високо, желим и позивам вас, браћо и сестре, да се и ви са њим подигнете, да узрасте ваша вјера, да се појача ваша љубав према Богу и роду. Ако будемо имали вјере моћи ћемо и горе помјерати и мртве васкрсавати. Јачајте у вјери, узрастајте у мјери раста висине Христове, чувајте земљу својих предака, цркве и гробове наших предака као и мошти светих крајишких мученика…“ – нагласио је, између осталог, у својој бесједи Епископ бихаћко-петровачки и рмањски господин Сергије.

Послије обреда освећења Часног крста, уприличен је богат културно-умјетнички програм саткан од рецитовања народних пјесама, наступа српских гуслара и крајишких пјевачких група. Након културно-умјетничког програма, за све присутне вјернике, приређена је трпеза љубави у шатору, поред Часног крста.