ПРОСЛАВЉАЊЕ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЈА У МАНАСТИРУ ГЛОГОВЦУ

Објављено: 16. новембра 2015.

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Атанасије је данас, 16. новембра 2015. године, на празник Обновљења Храма Светог Великомученика и Побједоносца Георгија и празновања преноса његових чесних моштију из Никомидије у Лиду Палестинску служио Свету Архијерејску Литургију у манастиру  Глоговцу  у Јању, чији је храм и посвећен овом великом Божијем угоднику.

Епископу Атанасију саслуживали су Архимандрит Серафим (Кужић), настојатељ манастира Рмња, протојереји-ставрофори: Драган Шкалоња, парох  I парохије шиповске, Чедомир Арамбашић, парох стројички, Радослав Станковић, парох IV парохије шиповске, протојереј Здравко Богојевић, парох III парохије петровачке, протонамјесник Горан Травар, парох чађавичко-ораховљански, јереј Жељко Ракита парох  III парохије шиповске, јереј Милош Црепуља, парох пљевско-мујџићки и протођакон Никола Перковић, Епархијски ђакон Епархије бихаћко-петровачке. Иа пјевницом су појали игуман Теофило, намјесник манастира Глоговца, јереј Митар Керлец, парох бабићки и нови сабрат манастира Глоговца монах Стефан.

На крају Свете Литургије Епископ Атанасије је одржао бесједу у којој је са освртом на тужни део историје Српске Православне Цркве и Српскога Народа, учесталих ратова и рушења храмова, истакао значај обнављања и постојања храмова као посебног мјеста молитве и сусрета са Богом. Такође, у бесједи Епископ Атанасије је похвалио монашку ревност игумана Теофила на уређењу манастира и пожелео му умножење братства у овој светој обитељи која данас броји два члана са игуманом, позивајући  све верне да се за то помоле Богу.

После беседе Епископ Атанасије поделио је верницима иконице Светог Мардарија љешанско-либертвилског и свеамериканског, које је донео из Митрополије црногорско-приморске приликом јучерашњег празновања Светог Мардарија.

Затим је у  просторијама манастира уприличе свечани ручак за Епископа, свештеномонаштво и свештенство и за све госте ове монашке обитељи Јањске висоравни.