ПРОСЛАВЉЕНА ХРАМОВНА СЛАВА У ПОДРАШНИЦИ

Објављено: 20. октобра 2016.

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г.Атанасије на празник Покрова Пресвете Богородице служио је Свету архијерејску Литургију у парохијском храму Покрова Пресвете Богородице у Подрашници код Мркоњић Града.

Епископу су саслуживали  протојереј-сраврофор Милош Миловановић, свештеник у пензији, протојереј-сраврофор Мирослава Гаврић,парох герзовачко-бараћки, протојереј-сраврофор Никола Пено, парох медљански, протонамјесника Дејан Зељкић ,парох рибнички, јереја Бошко Максимовић, парох ораховаљански, јереј Немања Грабеж,парох врбљански и протођакона Никола Перковић.

Послије благосиљања славског жита и ломљења славског колача Епископ Атанасије одржао је пригодну бесједу осврнувши се на сам празник Покрова Пресвете Богородице. Епископ је говорио о чудесном појављивању омофора Пресвете Богородице над народом на свеноћном бденију у цариградском храму и о виђењу св. Андреја Јуродивог који је ово чудо и примијети и указао на њега свом ученику Епифанију. Напоменувши на крају да је омофор Пресвете Богородице увијек ту да нас све заштити, наводећи примјер бихаћко –петровачке епархије која на три стране има распоређене храмове у част Покрова Пресвете Богородице. У унско-санском кантону, у ливањском кантону и овдје у Мркоњићкој општини, тако да је сав простор епархије покривен.

Након трократног литијског хода око храма ,Епископ Атанасије је заједно са свештенством осветио воду и со, потом је извршен помен солунским борцима из села Подрашница на спомен чесми која је у част ових бораца подигнута.Послије се отишло до спомен обиљежја погинулим борцима и цивилним жртвама отаџбинског рата који се такође налази у порти храма. Ту је такође извршен помен како оним чија су имена на споменику исписана ,тако и цивилним жртвама из Другог свјетског рата. Полагању вијенаца и поклоњењу борцима и цивилним жртвама присуствовали су министар рада и борачко инвалидске заштите у Влади Републике Српске г. Миленко Савановић, начелник општине Мркоњић Град госпођица Дивна Аничић , представници општине и борачке организације и породице палих бораца.

Благослов од Епископа Атанасија вјерни народ је примио вративши се у храм, а потом се прослављање храмовне славе наставило за славском трпезом која је била постављена у новоизграђеној парохијској сали. За вријеме славског ручка сви окупљени су могли да виде наступ младог  КУД „ОШ Вук Караџић“ Бараћи-Подрашница.

Прије него што ће кренути, Епископ Атансије је уручио куму храмовне славе господину Раденку Даниловићу и његовој породици икону Покрова Пресвете Богородице. Потом је заблагодаривши Богу на свему, обратио се окупљеном вјерном народу подсјетивши га шта је најпотебније за спасење и да је подизање потомства један од највећих задатака човјека који живи на овим просторима.