СЛАВА ХРАМА СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ПРОКОПИЈА НА ДИВАНУ КОД ШИПОВА

Објављено: 22. јула 2017.

И ове године празник Светог Великомученика Прокопија свечано и торжествено  је прослављен у спомен храму јањских мученика и новомученика на Дивану у Бабићима.   Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Атанасије служио је Свету Архијерејску Литургију а саслуживали су свештеници; јеромонах Теофило, игумана манастира Глоговац, протојереј-ставрофор Никола Пено, парох медљански, протојереј-ставрофор  Драган Шкалоња, протојереј-ставрофор Чедомир Арамбашић, парох стројички, протојереј-ставрофор Радослав Станковић, парох четврте парохије шиповачке , протојереј-ставрофор Огњен Перковић,парох пљеваљски, протонамјесник Милош Црепуља, парох пљевско-мујџићки, протонамјесник Никола Аркула, парох дринићки, јереј Никола Олић, парох пљевски, јереј Зоран Јеринић, парох  рогатички, јереј Милан Бужанин, парох коњички и епархиски протођакон Никола Перковић. За пјевницом су пјевали; протонамјесник Жељко Ракита,парох треће парохије шиповске, јереј Савко Плавшић, парох граховски, јереј Зоран Миловац, парох треће парохије дрварске, јереј Александар Ђурић, парох подрашнички,   свршени теолог Недељко Јакшић, студент теологије Марко Радмило, теолог Милан Џакић и јереј бабићки Митар Керлец.
Светом богослужењу присуствола су житељи Јањске висоравни,као и многи други вјерници који дођу из братске Србије и Црне Горе да прославе заједно са јањанима Светог Великомученика Прокопија и принесу Богу молитве за себе и своје, а уједно и за читав јањски крај. Међу њима били су присутни и власти из Општине Шипово на челу са начелником Миланом Ковачем.
У току Литургије прочитана је и храмовна слава чији су домаћини били многи на челу са господином Грујом Малиновић.
У својој бесједи Његово Преосвештенсво Владика Атанасије се присјетио живота Светог Прокопија као и живота многих старијих житеља Јања који су следујући светим угодницима Божијим и сами живјели попут њих и тим примјерима поучио вјерне како треба и сами јеванђелским врлинама да живе и да се угледају и на Прокопија Светог,али исто тако на безазленост и мудрост старих људи из Јања.
Након Свете Литургије служен је помен погинулим борцима на подручију Јања.
После помена изашли су сви вјерни са Епископом у трократну Литију око Светог храма, после које смо се вратили у храм и узели благослов од Његовог Преосвештенства.
Услидила је трпеза љубави и народно весеље.
Да Бог дарује љубави и слоге молитвама Светог Прокопија, а исто тако и да се следеће године окопимо на Дивану у здрављу, слози и весељу.

ЕПИСКОП АТАНАСИЈЕ У ШИПОВУ ОСВЈЕШТАО ЗЕМЉИШТЕ ЗА ИЗГРАДЊУ НОВОГ ХРАМА

У повратку из свога родног мјеста Бабића, Владика Атанасије је у граду Шипову на велику радост вјерног народа, осветио земљиште за изградњу новог Храма који ће бити саграђен у славу Божју, а у част Светог Великомученика Димитрија Солунског, кога Шипово прославља као свога заштитника. И у последњем рату  Св. Димитрије се пројавио као велики заштитник овога града зато је и оправдана жеља и намјера житеља Шипова да саграде Храм баш овом Христовом Војводи и Великомученику.
Такође, својим молитвеним животом и посјетом на богослужењима житељи Шипова су показали истинску потребу за  градњом још једног већег Храма, а који ће бити свједок нашег живљења на овим просторима и мјесто спасавања.
Преосвећени Владика је благословио почетак овог богоугодног дјела и све присутне вјернике, указујући на узор који је поставио Свети Димитрије у начину живота, у светости, у храбрости и вођењу живота.
Нека би нам Господ био у помоћи да ову добру намјеру спроведемо у дјело до краја, на славу Божију, а на спасење свих нас, молитвама Светог Великомученика Димитрија Солунског Чудотворца.