СВЕНАРОДНО ПРОСЛАВЉЕНА СВЕТА ПЕТКА У ПОДБРДУ КОД МРКОЊИЋ ГРАДА

Објављено: 27. октобра 2015.

Празник преподобне мати Параскеве – Свете Петке, свечано је и торжествено прослављен у Подбрду код Мркоњић Града. Свету Архијерејску Литургију у храму Свете Петке, служио је Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Господин Атанасије. Епископу су саслуживали протојереј-ставрофор Милош Миловановић; игуман Теофило Ђуричић, намјесник манастира Глоговца, јереј Бошко Максимовић, парох ораховљанско-чађавички; јереј Александар Ђурић, парох подрашнички и епархијски протођакон Никола Перковић. За пјевницом је  умилно пјевао Хор Свете мајке Ангелине из Бања Луке.

На славу овог храма дошао је велики број вјерних из околних и даљих мјеста: Мркоњић Града, Бања Луке, Шипова, наше матице Србије и других крајева земље Господње. Многи од њих  приступили су Светој Чаши и у Светој тајни Причешћа примили Дарове са Трпезе Господње.

На крају сабрања, у храму се присутном вјерном народу обратио Преосвећени Владика Атанасије и поучио их о животу и личности Свете Петке, посебну пажњу посвећујући истицању њених великих подвига и беспријекорног, дјевственог – подвижничког живота. Епископ је, поводом празника Свете Петке, покренут личношћу ове дивне Божије угоднице из рода нашега, која је цијели живот провела у подвигу и дјевствености, позвао вјернике да разгале у себи подвиг и молитву. „Позивам све вас, да по угледу на Свету Петку и друге свете подвижнике, обновимо наше монашке обитељи. Позивам све вас да размислите о свом подвижничком животу. Моја препорука многима од вас је да вашу показану љубав и спремност служењу Христу и Цркви, претворите у подвиг и молитву у Светим обитељима. Позивам све вас да уђете у подвиг за живот, за вјечност. Мој план је да се обнове и умноже Свете обитељи, те да се и у нашој крајини развију велике монашке заједнице попут оних у Србији, Црној Гори и Херцеговини. Превасходно овдје мислим на обнову манастира у Медној. Тамо се већ увелико одвијају радови на стварању услова за живот, ако Бог да, сестринства манастира. Зато вас позивам да се укључите у обнову овог манастира, како материјалним средствима, тако и вашим личним подвижничким животом. Јер, као што каже апостол Павле, не тражимо ваше, него вас. Ви сте нам потребни браћо и сестре, ви сте жива Црква. Позивамо подвижнике, жељне подвига и молитве у анђелском образу, да се јаве у кабинет Епископа, како би били распоређени у Свете обитељи“, – нагласио је између осталог Епископ Атанасије, у својој бесједи.

После Свете Литургије и причешћа многобројних вјерника благословено је славско жито и преломљен славски колач, а затим је обављен и трократни литијски опход око светога храма. Затим се вјерни народ, предвођен својим Епископом молитвено подсјетио на оне који су своје животе дали за одбрану наше Отаџбине и нама омогућили да у слободи и љубави славимо славе и празнике. Одслужен је помен пострадалим парохојанима ове парохије у отаџбинско-ослободилачком рату 1992-1995.

На крају је Епископ Атанасије благословио со домаћинима овог краја.

У порти храма уприличена је трпеза љубави за све сабране на овој величанствени црквено-народни Сабор, за коју се побринуо надлежни парох отац Горан заједно са кумовима овогодишњег сабрања господом Предрагом и Пером Шајином.

Присутне је за трпезом поздравио надлежни свештеник, отац Горан, који се захвалио свима који су дошли и сабрали се на ово свето мјесто како би заједно, својим присуством и својим саслуживањем, увеличали прославу храмовне славе. Епископ Атанасије се, благосиљајући трпезу, још једном обратио вјерном народу, рекавши да је неизмјерно срећан када види велики број окупљеног народа. „Видим вашу велику љубав према овоме храму и вашу заљубљеност у свој родни крај и ове дивне крајолике. Слава је потврђена доласком свих вас, како вас из ближе околине, тако и вас који сте пристигли из свих крајева наше Отаџбине и расејања, не жалећи ни времена ни труда да похитате да у родном крају прославите своју славу. Ви сте нама много битни, радосно смо се осјећали са вама данас овдје, видјевши вашу срећу, чврсту вјеру и љубав према Цркви и Светитељки коју данас прослављамо. Све док долазите, док се окупљате око Цркве и Христа, има наде за нашу напаћену и многострадалну Крајину. Зато вам честитам на вјери и подвигу који сте данас показали“, – поручио је својој пастви епископ Атанасије.