У СТРОЈИЦАМА ОДРЖАН НАУЧНИ СКУП „СРБИ У БОСАНСКОЈ КРАЈИНИ-СЕОБЕ, РАТОВИ И СТРАДАЊА“

Објављено: 28. септембра 2024.
Категорија: Новости, Фото галерија
Број читања: 343

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког г. Сергија у парохијском центру „Јањска кућа“ у порти Храма Рођења Пресвете Богородице у Стројицама у суботу 28. септембра 2024. године Одржан је научни скуп под именом „СРБИ У БОСАНСКОЈ КРАЈИНИ-СЕОБЕ, РАТОВИ И СТРАДАЊА“.

Након уводних ријечи организатора и поздравног слова Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког г. Сергија приступило се излагању и разрађивању различитих историјских тема у три сесије у којима су угледни Професори Универзитета из Републике Србије и Републике Српске изнијели чињенице које говоре о страдању српског народа на територији Босанске Крајине и остале факторе који су директно или индиректно утицали на судбину српског народа.

Учешће на научном скупу у виду излагања својих реферата узели су: проф др Персида Лазаревић Ди Ђакомо-Универзитет „Г. д Ануцио Кјети-Пескара“, др Нино Делић-Историјски институт у Београду, проф  др Бошко Бранковић-Философски факултет у Бањој Луци, проф др Боривоје Милошевић-Философски факултет у Бањој Луци, др Предраг Вајагић, научни сарадник-Министарство просвјете Републике Србије, проф емеритус др Момчило Сакан-Универзитет одбране у Београду, протопрезвитер Бране Миловац-Сабрат Саборног Храма светог великомученика Георгија у Новом Саду, г. Владимир Бурсаћ-Фондација „Заборављени коријени“ из Источног Сарајева, ма Драгослав Илић-Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица у Бањој Луци, др Милан Гулић, научни савјетник-Институт за савремену историју у Београду, ма Немања Вујић, докторанд-Философски факултет у Новом Саду.

На самом крају научног скупа приступило се дискусији на теме излагања а затим извођењу закључака који су несумњиво позитивни а који ће за крајњи циљ имати издавање зборника радова како би се тим путем од заборава сачувала она жртва коју су подносили наши преци, полажући своје животе у различитим периодима и епохама историје.

Линкови аудио фајлова који се налазе у овом чланку.