Епископ Сергије на слави Епархије Врањске

Објављено: 15. јуна 2021.
Категорија: Новости, Фото галерија

Епархији врањској свечано је обележена епархијска слава – Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски. Његово Преосвештенство Епископ врањски господин Пахомије свештенство и монаштво, градско руководство али и бројни верници, дочекали су Његову Светост Патријарха српског Г.Г.  Порфирија, коме је то  прва посета граду Врању у звању Патријарха.

У порти Саборног храма Силаска Светог Духа на апостоле дочекао је Епископ врањски г. Пахомије заједно са Преосвећеном господом архијерејима Лукијаномом, Давидомом и Сергијем. Заједно са свештенством и мноштвом благочестивим верним народом Епархије врањске, дочеку Патријарха Порфирија приидружила су се деца посипајући пут у црквеној порти латицама ружа.

Литургијском сабрању је началствовао Његова Светост Патријарх српски Г.Г. Порфирије, уз саслужење присутних епископа. На Литургији су одговарале монахиње из манастира Светог архиђакона и првомученика Стефана, као и народ.

Патријарх је у својој надахнутој беседи рекао: „Дух светости, дух Јеванђеља, дух Христов, у овом граду и на овом простору више је него препознатљив, и ево, слава Богу, тај дух живи и у вама, живи у свима нама, до наших дана, а сигурни смо да ће он бити не само тачка ослонца, него оквир и смисао живота поколења која долазе иза нас„. Још је Патријарх додао: „Стабилност појединачна, породична, друштва и државе, зависи од унутарњег блага, унутарње духовности. Ми јесмо што јесмо само својим односом са Христом, а то значи уз присуство благодати Духа Светога. Нека би Бог дао да чокот наш, Господ Исус Христос, у нама увек има здраве плодоносне лозе, плодоносне врлином, добром, љубављу, смирењем и свим оним на шта нас Јеванђеље позива„.

Светој архијерејској Литургији у Саборном храмну у Врању присуствовали су представници града Врања, припадници 4. Бригаде копнене војске, чланови Епархијског Савета и Епархијског управног одбора Православне Епархије врањске, као и истакнути појединци из јавног живота града Врања.

Након Свете литургије одржана је Литија од Саборног храма до Свеправославног центра Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски, где је рођен Свети Ава Јустин у Врању. Ту је извршено но благосиљање славског колача и кољива, а награђени су најуспешнији ученици веронауке за ликовне и литерарне радове на конкурсу велике годишњице манастира Преподобног Прохора Пчињског и 700 година од упокојења Светог краља Милутина. Награде су им уручили Његова Светост Патријарх српски Г.Г. Порфирије, и Његово Преосвештенство Епикоп врањски Господин Пахомије.