Прослављена Крсна Слава и 30 година постојања Епархије бихаћко-петровачке

Објављено: 6. септембра 2020.

Поводом тридесет година постојања Епархије бихаћко-петровачке и Крсне Славе Сабора Срба Светитеља која се ове године одржава у Недјељу 13-ту по Духовима 6. (24) септембра 2020. године, у доста скромнијем броју, окупило се свештенство и вијерни народ Епархије бихаћко-петровачке у храму Успења Пресвете Богородице у Ливну. Свету архијерејску Литургију предводио је Његово Преосвештенство Епископ пакрачко-славонски г. Јован уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа умировљеног средњеевропског г. Константина и Домаћина Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког и рмањског г. Сергија. Учешће у Крсној Слави, односно саслуживању Архијерејима у светој Литургији, имали су свештенослужитељи: архимандрит Варнава (Дамјановић), протопрезвитер-ставрофор Маринко Радмило, Саша Црљић, Синиша Сердар, протопрезвитер Слободан Кљајић, презвитер Савко Плавшић, ђакон Милан Јовић (епархија пакрачко-славонска), протођакон Немања Рељић и ђакон Алекса Марић.

Након прочитаног јеванђелског зачала из Јеванђеља по Матеју бесједио је Епископ пакрачко-славонски г. Јован Који је у својој омилији поистовјетио страдање Православних Срба у Другом свјетском рату са оним страдањем Сина Господара од винограда којег је Он Сам послао да се постиде они који убијају. Саображавајући се Самом Господу на Кога се ова јеванђелска парабола односи страдали су новомученици Ливањски, али они данас свијетле нама, своме насљеђу, свјетлошћу Царства Небеског и у вијекове.

Послије заамвоне молитве извршено је освећење славског колача и кољива.

Након свете архијерејске Литургије Епископ Сергије додијелио је Орден Новомученика бихаћко-петровачких браћи Архијерејима за њихову показану љубав према епархији бихаћко-петровачкој и свим Мученицима и Новомученицима наше Помјесне Цркве. Орден Новомученика бихаћко-петровачких Владика Сергије додијелио је и протиници Зори Радмило за њен дугогодишњи труд, рад и несебичну љубав коју је показала према Српској Православној Цркви и Епархији бихаћко-петровачкој, и самом Епископу Сергију.

Чином протонамјесника Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки и рмањски г. Сергије одликовао је пречасног презвитера Предрага Црепуљу пароха лијевљанског за његов досадашњи труд и рад на парохији.